Pozew o rozwód – jak napisać pozew rozwodowy?

W przypadku rozwodu korzystanie z usług adwokata nie jest obligatoryjne. Można samodzielnie przygotować i złożyć do sądu pozew o rozwód. Jeżeli natomiast chciałbyś skorzystać z pomocy adwokata, warto wybrać adwokata z miasta, w którym jest sąd okręgowy, do którego należy złożyć pozew, np. w sytuacji, gdy pozew będzie składany do sądu w Krakowie, warto skorzystać z usług kancelarii adwokackiej z Krakowa.

 

Jakie elementy powinien zawierać pozew o rozwód?
oznaczenie sądu, do którego jest skierowany pozew

Powództwo ze stosunku małżeństwa wytacza się przed sąd, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze ma miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu. Z braku takiej podstawy właściwy jest sąd miejsca zamieszkania strony pozwanej, a jeżeli i tej podstawy nie ma – sąd miejsca zamieszkania powoda.

np. Sąd Okręgowy w Krakowie

imiona i nazwiska lub nazwy stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników
numer PESEL powoda
oznaczenie miejsca zamieszkania stron
oznaczenie miejsca zamieszkania lub siedziby i adresy przedstawicieli ustawowych i pełnomocników stron
oznaczenie rodzaju pisma:

np.  Pozew o rozwód bez orzekania o winie / Pozew o rozwód z orzeczeniem o winie

dokładnie określone żądanie:

np. „Wnoszę o rozwiązanie przez rozwód małżeństwa Jana Nowaka i Anny Nowak zawartego w dniu 14.02.2014 roku przed Urzędnikiem Stanu Cywilnego w Krakowie, nr aktu małżeństwa ……………… bez orzekania o winie / z orzeczeniem o winie

wskazanie faktów, na których powód opiera swoje żądanie oraz wskazanie dowodu na wykazanie każdego z tych faktów:

np. 
1/ Strony zawarły wniosek małżeński w dniu 14.02.2014 roku przed Urzędnikiem Stanu Cywilnego w Krakowie, nr aktu małżeństwa ………………
Dowód: odpis skrócony aktu małżeństwa dla wykazania faktu zawarcia małżeństwa przez strony

2/ Wszelkie więzi duchowe, gospodarcze i fizyczne zostały nieodwracalnie zerwane pomiędzy Stronami.
Dowód: przesłuchanie Stron dla wykazania faktu całkowitego rozpadu pożycia małżeńskiego w każdej sferze pomiędzy Stronami, stosunków panujących pomiędzy Stronami, braku woli utrzymania małżeństwa

3/ Strony nie posiadają wspólnych małoletnich dzieci.
Dowód: przesłuchanie Stron dla wykazania faktu nieposiadania przez strony wspólnych małoletnich dzieci

wskazanie faktów uzasadniających właściwość sądu:

np. ostatnim wspólnym miejscem zamieszkania małżonków było miasto Kraków. Obecnie Powódka nadal mieszka w Krakowie. Dlatego właściwy jest sąd ostatniego miejsca zamieszkania małżonków, tj. Sąd Okręgowy w Krakowie.

informację, czy strony podjęły próbę mediacji lub innego pozasądowego sposobu rozwiązania sporu, a w przypadku gdy takich prób nie podjęto, wyjaśnienie przyczyn ich niepodjęcia:

np. Oświadczam, że nie podjęto próby mediacji, ponieważ Strony nie widzą możliwości ponownego nawiązania pożycia małżeńskiego.

podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;

Ważne, by podpis był własnoręczny.

wymienienie załączników

np. Załączniki:
1/ dowód wniesienia opłaty od pozwu,
2/ odpis pozwu wraz z załącznikami,
3/ odpis skrócony aktu małżeństwa,

Wymienione załączniki koniecznie należy do pozwu dołączyć. Należy pamiętać, że do pozwu należy dołączyć jego odpis wraz odpisem załączników.

 

Elementy dodatkowe pozwu o rozwód

Dodatkowo pozew może zawierać np. wnioski o zabezpieczenie powództwa, nadanie wyrokowi rygoru natychmiastowej wykonalności i przeprowadzenie rozprawy w nieobecności powoda oraz wnioski służące do przygotowania rozprawy.

 

Pozew rozwodowy wzór – wzór pozew o rozwód

Jeżeli nie korzystamy z usług adwokata, najlepiej skorzystać z odpowiedniego wzoru udostępnionego na stronie internetowej danego Sądu. W przypadku Sądu Okręgowego w Krakowie, wzory dostępne są tutaj.

 

Jeśli nie wiesz, czy złożyć pozew o rozwód z orzeczeniem o winie, czy bez orzekania o winie, zapoznaj się z naszym artykułem pt.: „Rozwód z orzeczeniem o winie, czy bez orzekania o winie?” (link).

 

Stan prawny na dzień: 31.01.2022

 


Jeśli potrzebujesz indywidualnej konsultacji napisz do nas na adres: kontakt@kancelariawojczuk.pl

 

Powiązane Artykuły

Najnowsze Artykuły

Jak przebiega rozprawa rozwodowa?
28 czerwca 2023
Jak przygotować się do rozprawy rozwodowej?
20 kwietnia 2023
Pozew o rozwód – jak napisać pozew rozwodowy?
1 lutego 2022
Rozwód z orzeczeniem o winie, czy bez orzekania o winie?
31 stycznia 2022
Ile kosztuje rozwód?
5 lipca 2020

Specjalizacje

ZASTRZEŻENIE PRAWNE

Kancelaria nie ponosi odpowiedzialności za treść dokumentów i informacji publikowanych na tym blogu oraz za ich zgodność z obowiązującymi przepisami prawa. Użytkownik, korzystając z dokumentów i informacji publikowanych na tym blogu, czyni to na własną odpowiedzialność i ryzyko.
Wszelkie treści, zawarte na niniejszej stronie, mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie ze wskazaniem źródła informacji: https://kancelariawojczuk.pl/.