Rozwody

ROZWODY KRAKÓW

  • Reprezentujemy Klientów w postępowaniach rozwodowych (rozwód bez orzekania o winie, rozwód z orzeczeniem o winie) oraz postępowaniach w sprawie o separację.
  • Przygotowujemy pozew o rozwód, jak również pozew lub wniosek o separację.
  • Zapewniamy profesjonalną reprezentację na etapie przesądowym, podczas mediacji lub negocjacji.
  • Prowadzimy sprawy powiązane z rozwodem, m.in. sprawy o podział majątku, o władzę rodzicielską, o kontakty z dziećmi i alimenty.

SPRAWY ROZWODOWE KRAKÓW

Nasza kancelaria udziela porad prawnych i reprezentuje Klientów w procesie rozwodowym na wszystkich jego etapach. Doradzamy, jakie kroki należy podjąć w celu uzyskania oczekiwanego rozwiązania i skrupulatnie analizujemy każdy przedstawiony nam problem. Nasi Klienci mogą liczyć na profesjonalne wsparcie oraz rzetelną i fachową ocenę sytuacji. Zapewniamy profesjonalną reprezentację na etapie przesądowym, podczas mediacji lub negocjacji, a jeśli zajdzie taka konieczność, sporządzamy pozew o rozwód i reprezentujemy naszych Klientów w sądzie. Czuwamy, by emocje nie wzięły góry. Prowadzimy również inne sprawy związane z rozwodem, m.in. sprawy o podział majątku, o władzę rodzicielską, o kontakty z dziećmi i alimenty.

POTRZEBUJESZ POMOCY PRAWNEJ?

WYBIESZ NAJDOGODNIEJSZĄ DLA CIEBIE FORMĘ KONTAKTU

RADCA PRAWNY ADWOKAT ROZWÓD KRAKÓW

W Polsce wyłącznie sąd może rozwiązać małżeństwo przez rozwód, co oznacza, że w naszym kraju nie ma możliwości uzyskania rozwodu poprzez podpisanie umowy u notariusza, samo zawarcie ugody przed mediatorem lub podpisanie tzw. „papierów rozwodowych” (co jest wszechobecne w filmach zagranicznych). Co prawda, zawarcie ugody przed mediatorem może być w wielu przypadkach pomocne i usprawniające postępowanie rozwodowe, jednak samo zawarcie ugody nie rozwiązuje małżeństwa, gdyż musi w tym zakresie zapaść wyrok sądu.

W konsekwencji, w celu wszczęcia postępowania rozwodowego, konieczne jest złożenie pozwu rozwodowego do sądu okręgowego właściwego w sprawie.

Z powyższych względów z Klientami, którzy zwracają się do nas o udzielenie pomocy prawnej w uzyskaniu rozwodu, przeprowadzamy szczegółowy wywiad, który ma na celu ustalenie m. in., czy nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżonków, czy zachodzą przesłanki do żądania rozwodu z orzeczeniem o winie któregokolwiek z małżonków, czy któremukolwiek z małżonków powinna zostać ograniczona władza rodzicielska nad małoletnimi wspólnymi dziećmi, jak powinny przebiegać kontakty rodzica, który mieszka osobno, z dziećmi, czy sąd powinien orzec o sposobie korzystania z mieszkania przez rozwiedzionych małżonków, jakie są usprawiedliwione potrzeby wspólnych małoletnich dzieci stron oraz w jakiej wysokości rodzic, który mieszka osobno, powinien płacić alimenty na dzieci.

Reprezentujemy zarówno małżonków, którzy chcą złożyć pozew o rozwód (tzw. powodów), jak również małżonków, którym doręczono już z sądu odpis pozwu rozwodowego (tzw. pozwanych).

W przypadku osób, które chciałyby wszcząć postępowanie rozwodowe i złożyć pozew o rozwód (tzw. powodów), oferujemy dwa modele współpracy.

Pierwszy model współpracy polega na reprezentacji danej osoby (tj. powoda) w toku całego postępowania. Oznacza to, że radca prawny lub adwokat w pierwszej kolejności przeprowadza z zainteresowanym wywiad wstępny, by ustalić wszelkie okoliczności, o których mowa powyżej, które są kluczowe dla całego postępowania. Następnie radca prawny lub adwokat sporządza projekt pozwu rozwodowego, który jest przesyłany do Klienta w celu jego akceptacji. Po otrzymaniu akceptacji od Klienta, pozew jest przez nas składany w sądzie. W tym modelu współpracy radca prawny lub adwokat reprezentuje Klienta w toku całego postępowania rozwodowego, co oznacza, że w imieniu reprezentowanej strony składa pozew oraz inne pisma procesowe, bezpośrednio kontaktuje się z sądem w imieniu Klienta, otrzymuje pisma złożone przez drugą stronę do sądu, reprezentuje Klienta na rozprawach i czuwa nad tokiem całego postępowania.

Drugi model współpracy polega wyłącznie na przygotowaniu przez radcę prawnego lub adwokata projektu pozwu rozwodowego, który jest przesyłany do Klienta w celu akceptacji wraz z instrukcją, jak samodzielnie złożyć pozew w sądzie. Po uzyskaniu przez Klienta akceptacji co do treści przesłanego projektu pozwu (lub przy braku uwag ze strony Klienta), współpraca dobiega końca. Oznacza to, że Klient sam podejmuje decyzję, czy składa przygotowany pozew do sądu i czyni to we własnym zakresie i we własnym imieniu. W tym przypadku radca prawny lub adwokat nie występuje w roli pełnomocnika procesowego w toku postępowania i nie udziela również rad co do dalszego samodzielnego prowadzenia sprawy przez Klienta.

Z kolei w przypadku Klientów, którym sąd doręczył pozew o rozwód, co oznacza, że występują w toczącym się postępowaniu w roli pozwanych, niezwykle istotne jest sprawne działanie z uwagi na biegnące terminy. Co do zasady, doręczając pozwanemu pozew, sąd wzywa go, by w terminie dwóch tygodni ustosunkował się do treści pozwu, w tym wskazał, którym twierdzeniom zaprzecza, a które potwierdza i powołał w tym terminie wszelkie niezbędne twierdzenia i dowody. Co istotne, powyższy termin liczy się od dnia odebrania pozwu.

W przypadku pozwanych w postępowaniu rozwodowym również oferujemy dwa modele współpracy, które są analogiczne do opisanych powyżej w przypadku powodów, tzn. pierwszy model polegający na reprezentacji pozwanego w toku całego postępowania oraz drugi model polegający wyłącznie na sporządzeniu projektu odpowiedzi na pozew, którą następnie Klient samodzielnie, we własnym imieniu złoży w sądzie lub wyśle przesyłką poleconą do sądu.

Z uwagi na fakt, że proces rozwodowy potrafi być dalece stresujący i dostarczać zainteresowanym silnych emocji, zapewniając profesjonalną pomoc prawną na każdym etapie tego postępowania (w pierwszym modelu współpracy opisanym powyżej), czuwamy, by wszystkie formalności zostały dopełnione w terminach i by emocje nie przysłoniły optymalnego rozwiązania w danej sytuacji.